Göğüs Büyütme

Göğüs Büyütme Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Operasyonu öncesinde memelerin büyütülme miktarı hastanın isteği, göğüs kafesinin genişliği, hastanın boyu dikkate alınarak karar verilmektedir.

Ameliyat, genel anestezi ile ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Ortalama 1-2 sürer. İlk üç gün hastanın durumuna göre pansuman yapılıp, sporcu sütyeni giydirilmektedir.

Cerrahlarımız bu sütyenin en az iki ay kullanılmasını tavsiye etmektedir. Geçici olarak şişlik, morumsu renk değişikliği ve meme ucunda hissizlik olabilir; ancak bu durum belirli bir süre sonra kaybolmaya başlar.

Meme etrafında birkaç hafta yanma hissi oluşabilir. 3-4 hafta göğüste fiziki temas sebebiyle ağrı ve duyarlılık olabilmesi mümkündür.

Dikişler 1 hafta 10 gün içinde alınır. Hastalar göğüs büyütme ameliyatından sonra doktor izniyle 3-4 gün içinde günlük yaşantılarına devam edebilirler.


Göğüs Küçültme Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Normalden iri memelerin görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan bir ameliyat olsa da; iri memelerin yol açtığı sağlık sebeplerini; sırt ağrıları, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almada güçlük çekme, sütyen askılarıyla omuzda oluşan çöküklük görüntüsü, meme altındaki hijyen problemlerini (pişik veya mantar enfeksiyonları gibi) çözmeye yarayan bir ameliyattır.

Hastanın boyuna ve meme ağırlığına göre yeni memelerin yerinin çizimi yapılır. Daha sonra yaklaşık 2-4 saatlik süre içinde ve genel anestezi altında fazla meme dokusu ve fazla deri çıkartılmaktadır.

İlk günler kol hareketleri sırasında geçici ağrılar olabilir. Ameliyat sonrası şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir ve geçicidir. 12.-15.günlerde dikişler alınmaktadır.

Hasta memelerinin ölçülerine göre değişmek üzere 1-2 hafta içinde işine dönebilir.

Göğüs Küçültme


Göğüs Dikleştirme

Göğüs Dikleştirme Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Göğüsler bir çok değişik nedenle sarkabilir. Göğüs dokusunu yerinde tutan bağ dokusu zamanla gevşer.

Aşırı kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yer çekimi gibi değişik etkilere bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilmektedir.

Estetik cerrahımız tarafından meme dikleştirme ameliyatı ile sarkık meme dokusuna tekrar şekil verilir, fazla deri çıkartılır, meme ucu olması gereken yerine getirilir. Ameliyatın genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılır.

Ameliyat süresi 1.5-2 saat kadardır. Pansuman birkaç gün içinde inceltilerek, sporcu sütyeni kullanılmaya başlanır. Bu sütyen iki ay kullanılır, aynı süre içinde hastaya masaj önerilir. Meme ucu ayrı pansumanla sürekli takip edilmelidir.

Dikişler 7-12 gün içinde alınır. Ameliyat sonrası, başlangıçtaki sarkıklığın derecesine göre hasta 1-7 gün içinde işine dönebilir.


Erkeklerde Göğüs Küçültme Nasıl Yapılır?


Erkeklerde kadınsı bir görünüm veren meme bölgesinde büyüme olabilir.

Bazı ilaçların yan etkisi olarak yada hormonal bozukluklara bağlı ortaya çıkmaktadır. Kendiliğinden geçmeyen jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih edilmektedir.

Doktorun izniyle aynı gün içinde hasta evine gidebilir. Liposuction ile kombine edilecekse, önce liposuction yapılır, sonra da ters yarım daire şeklinde 1-2 cm kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çıkarılır.

Ameliyat ortalama 20-60 dakika sürer. Ameliyat sonrası şişlik, ağrı ve morluk olabilmektedir, ancak geçicidir

Meme ucu ve çevresinde geçici uyuşukluk olabilir. Hasta birkaç gün içine günlük işlerine dönebilir.

Erkeklerde Göğüs Küçültme