Botoks ve Dolgu

Botoks ve Dolgu Nedir?


Cilt tipi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimi cilt daha erken kimi cilt ise daha geç yaşlanır.

Kırışıklıklar oluşum şekline göre yüz mimikleriyle oluşan kırışıklıklar (alın ve göz çevresindeki) ve yerçekimi ve cildin sarkmasından ortaya çıkan kırışıklıklar (ağız çevresindeki deri kıvrımları) olarak değerlendirilir.

Kırışıklığın yerine ve türüne göre değişik yöntemler uygulanmaktadır. Alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar yaşlı, kaşlar arasındaki kırışıklıklar ise kızgın bir yüz ifadesi vermektedir.

Estetik uzmanlar tarafından botoks ve dolgu yöntemiyle kısa bir işlem sonrasında kırışıklıkların azalmasını sağlamak mümkündür.

Uygulamadan 3-7 gün sonra kırışıklıklar üzerinde etki göstermeye başlayarak 4-6 ay arası bu etki sürer.

Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesi için, cilt üzerindeki kabarıklıklar (dermabrazyon, peeling, lazer), çöküntüler giderilmeli (dolgu enjeksiyonları), mimik kaslarının kasılmaları engellenmeli yada minimuma indirilmelidir (botox).

Bu nedenle bu yöntemler çoğu kez kombine edilerek kullanılmaktadır.


Dudak Estetiği Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Dudak estetiğinde dudak kalınlaştırma ve dudak inceltmesi işlemleri yapılmaktadır.

Bazı kişilerde dudak yapısı ince olabilir ya da yaşlanma ile birlikte dudaktaki yağ dokusu miktarının azalması ile dudak kalınlığında azalma oluşabilmektedir.

Dudak kalınlaştırma işlemi ile bu sorun ortadan kaldırılır. Dudak inceltme işlemi ise aşırı kalın dudakların küçültülmesi işlemidir.

Kalın olan dudağın kırmızı renkli kısımdan elips şeklindeki bir parça altındaki yağ dokularıyla birlikte çıkartılıp dikilmesi işlemidir.

Bu işlemler lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Şişlikler genellikle 7–10 gün içerisinde kaybolmaktadır.

Dudak Estetiği


Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Kadınlar istenmeyen tüylerden kurtulmak için değişik yöntemler kullanmışlardır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda, değişik merhem ve losyonlar, iğneli epilasyon, lazer, foto epilasyon ve radyo frekans kullanılabilirken, lazer uygulamaları en hızlı ve en sağlıklı seçenektir. Ancak epilasyona başlamadan önce tüylenme ve kıllanmanın herhangi bir hastalığa, hormonal probleme bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu değerlendirme bir uzman doktor tarafından yapılması daha uygundur.

Altta yatan bir hastalık varsa, buna yönelik tedaviye başlanmalı ve daha sonra lazer epilasyon seçeneği değerlendirilmelidir. Herhangi bir hastalık yoksa, hemen lazer epilasyon uygulanabilir. Lazer tıbbın ve teknolojinin birçok alanında olduğu gibi estetik cerrahide de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Estetik cerrahide lazer kullanımı sadece epilasyonla sınırlı kalmaz. Kılcal damarlar ve lekelerin tedavisinde, cilt yenilenmesinde de (kollagen sentezini arttırarak) etkili bir şekilde kullanılmaktadır.