Varis Nedir?

Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Varis, çoğunlukla vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülür. Yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da sorun teşkil eder.

Varisi olanlarda, gece krampları, bacaklarda kaşıntı yaşanır, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı meydana gelir. Kadınların, hamilelik ve regl dönemlerinde varislerle ilgili şikâyetleri artar. Öncelikle işlem yapılacak yere cildin az da olsa uyuşabilmesini sağlamak amacı ile krem tarzında cilt hassasiyetini azaltan preparatlar sürülür.

Renkleri genellikle kırmızı-vişne renginde olan kılcal damarlar kadar ince varislere lazer ışığı kullanmak suretiyle tedaviye başlanır. Kılcal damarlar kırmızı renktedir. Kullanılan lazer ışığının dalga boyu, bu kırmızı renkte çözülecek şekilde ayarlanmıştır. İşlemin en basit tarifi budur. Telanjiektazik dediğimiz bu cilt varisleri tutulan ışıkları emer. Böylece varisler yok olur. Uygulama yaklaşık olarak 30 – 60 dakika sürer. Bu süre varis miktarına göre değişir.