Saç Ekimi Hakkında Bilgiler

Saç Ekimi


Saç yoğunluğu yirmili yaşlarda, yeni doğmuş bir bebeğe göre yaklaşık olarak yarı yarıya azalmaktadır. Bu durum kafa çevresinin büyümesi ve de saç dökülmesinden kaynaklanmaktadır.

Saç ekimi ile dökülen saçların yerine saç nakli yapılabilmektedir. Ensenin üst tarafında kalan saçlar genetik olarak en son dökülen saçlardır.

Bu nedenle saç ekim operasyonları  bu bölgeden alınan saçlarla yapılmaktadır. Lokal anestezi yapılarak uzman estetik cerrahlar tarafından saç nakli gerçekleştirilmektedir.

Bir, iki ya da üçlü gruplar halinde; bu bölgeden saçların alınıp, seyrekleşme görülen ya da kelleşen bölgeye ekimi gerçekleştirilmektedir.

Saç ekiminde FUT ve FUE yöntemleri kullanılır.


Saç Dökülmesi


Saçlarımız da deri eklerinden biridir. Keratinden meydana gelir. Hem kafa çevresinin büyümesi hem de ilerleyen yaş saç dökülmesinin habercisidir.

Mevsimsel olarak da artabilmektedir. Bu artışın nedeni; gün ışığındaki azalmaya bağlı olarak vücuttaki mealtonin sentezinin azalması olarak açıklanabilir.

Telogen safhada dökülen saçlar, anagen safhada gelişirler.

Saçların çoğu gelişme aşaması olan anagen safhada bulunur.

Durgunluk dönemi olan katagen safhada bulunan, çok az saç vardır. Telogen safhadaki saçlar tüm saçların %15’idir.

Bir saçın dökülüp tekrar çıkması için 3-4 yıl gereklidir.

Günde ortalama 100 saç telinin altında dökülme olması oldukça normaldir. Saçlar ekilse dahi bu devam edecektir.

Saç Ekimi Sorunları


Saç Ekimi Yöntemleri

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


Saçın arka kısmında ensenin üst tarafındaki iki kulak arasında kalan saçlar genetik yapısı olarak en son dökülen saçlardır. Bu nedenle saç ekim operasyonları bu bölgeden alınan saçlarla yapılır. Gerekirse başka bölgelerden de kıl kökleri alınabilir. Hasta lokal anestezi altında estetik cerrahlar tarafından saç nakli operasyonu yaptırtabilir.

Bir, iki ya da üçlü gruplar halinde; bu bölgeden saçların alınıp, seyrekleşme görülen ya da kelleşen bölgeye ekilmesine saç nakli denir. Uygun ekimler sonrası oldukça doğal sonuçlar alınır.