Operasyon Öncesi İçin Sıkça Sorulan Sorular?

 • Saç ekimi operasyonu öncesinde nelere dikkat edilmelidir?
  Kanı sulandırıcı özellikte olan alkol, tıbbi ilaçlar(aspirin, koraspirin), E vitamini ve benzeri maddeler operasyondan önceki hafta içerisinde alınmama; sigara ise mümkün oldukça az tüketilmelidir.
 • Saç ekim işlemini nerede yaptırmalıyım?
  İlk olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat sahibi ve onaylı ameliyathane ve uzman(özellikle Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları) ve ekipmanı bulunan merkezleri göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız. Günümüz çağına uygun steril(hijyenik) ve teknolojisine sahip operasyon merkezine sahip olunması da son derece önemli seçim sebeplerinizden biri olmalı. Muayene ortamları ameliyathane ortamları kadar yeterli olmamakla birlikte saç ekim işlemi adına sağlığınızı tehlikeye sokar. Bu yüzden muayene ortamlarında saç ekimi yasal bir suç olarak mevcuttur. MEDİLİVA ile sizleri; branşında en iyi doktorlar, günümüzün son teknolojisi ve sağlık dostu, steril ameliyathanemizle buluşturuyoruz.
 • Operasyonumu kime yaptırmalıyım?
  Saç ekimi, saç ekim uzmanları tarafından yapılan ve plastik cerrah tarafından kontrolünde olması gereken bir operasyondur. Mediliva, size alanındaki en güvenilir ve kaliteli cerrahi uzmanlarını sunmaktadır.
 • Saç ekimi operasyonuna kaç yaşlarında gelinmelidir?
  Yaş sınırlandırmasını oluşturan faktör saç dökülme şeklinizin sürerliliğine bağlı olarak değişmektedir. Saç yoğunluğunuz fazlasıyla azalmış ve dökülme işlemi devamlılık göstermiyorsa, saç ekim işlemi uygulanabilir. Dökülme işleminin devamlılık göstermemesi, 2. veya daha sonraki bir başka saç ekim işlemine ihtiyaç duyulmaması içindir. Bu yaş aralığı erkeklerde daha çok 39-45’dir.
 • Saç ekim operasyonu ne kadar sürer?
  Kişiden kişiye, ekim işleminin yapılacağı alanın ve ekilecek greft sayısına(Greft, verici (donör) bölgeden çıkartılarak saçsız bölgeye nakledilmek için hazır olan saç foliküllerine verilen addır.) değişmekle beraber saç ekimi operasyonları 4-8 saat civarında sürer. Saç ekim işlemine özel ihtiyaçlarınız doğrultusunda ara verilebilirsiniz. Üstelik işlem sırasında müzik dinleyerek,televizyon izleyerek ya da kitap okuyarak vaktinizi değerlendirmenizde sakınca yoktur.
 • Saç ekim operasyonunda hangi tıbbi yöntemler tercih edilmelidir?
  Cevabımız: Saç ekimi; greftlerin nakliyle gerçekleşir. İki yöntem bulunmaktadır:
  FUT (Follicular Unit Transplantatıon)
  FUE (Follicular Unit Extraction): Yara, operasyon lekesi oluşturmaz.
  Canlı saç kökleri her iki yöntemde de, lokal anestezi ile sağlıklı saçların(Ense bölgesindeki) saç eksikliği olan bölgelere nakledilir.
 • Saç ekiminde lazer kullanılabilir mi?
  Saç ekim operasyonunda lazer kullanımı; lazer, ekilen kıl dokusunun uyum sağlaması ve sürerlilik sağlaması açısından sorun yaratacağından dolayı pek mümkün değildir. Çünkü lazer damarları yakarak, ekilen dokunun operasyon sonrasında kan damarları vasıtasıyla gelişimini engellemektedir. Lazer, kabuklanmaya neden olarak cilt derisinin iyilişmesini geciktirecektir.
 • Saç ekimi ve lazer dışında alternatif yöntemler bulunuyor mu?
  Kalıcılığı ve sağlık standartlarına uyumluluğu açısından en mümkünü saç ekimi yoludur. Peruk, protez vs ile karşılaştırıldığında daha doğal bir görünüme sahip olması ve süreklilkiği açısından daha makuldur.
 • Saç ekimi ameliyatında risk var mı?
  Operasyon adı altında tutulan her cerrahi işlemin yan etkisi ve riskleri bulunmaktadır.
  Saçın ekildiği cilt tabakasında yaklaşık 10 güne kadar kabuklanma gözlemlenebilir.
  Kaşıntı meydana gelebilir.
  Operason sonrasında mevcut saçlarda geçiçi bir süre olmak üzere incelme görülebilir.
  Operasyon şayet FUE yöntemiyle değil de FUT yöntemi kullanılarak yapılırsa saç örnek dokusunun alındığı verici alanda ince çizgi şeklinde iz kalmaktadır.
  Operasyon sonrasında meydana gelen kızarıklıkların kaybolma süreci kişiden kişiye değişerek 3-8 haftaya kadar uzayabilir.
  Enfeksiyon, ihtimali düşük olmasına rağmen her cerrahi operasyonda gözüken bir komplikasyondur.
 • Saç ekimi için yasal yaş sınırı nedir?
  18 yaşını doldurmuş ve saç dökülmesi mevcut herkes saç ekim operasyonu yaptırabilir.
 • Saç ekim operasyonu öncesinde doktoruma iletmem gereken öncelikli rahatsızlıklar nelerdir?
  Alerji, tansiyon, şeker hastalığınız vs varsa doktorunuza önceden iletmelisiniz.
 • Saç ekimi herhangi bir açıdan sağlık problemlerine neden olur mu?
  Saç ekim işlemi cerrahi bir müdahale olduğundan yan etkileri barındırmaktadır. Ancak ileride sağlığınızı etkileyebilecek problemlere yol açmamaktadır.
 • Saç ektirme operasyonu bayanlara da uygulanabilir mi?
  Kadınlarda saç dökülmelerinin sebeplerine bakıldıktan sonra (Hormonal faktörlerden, tiroid bezlerinin çalışma eksiklik ya da fazlalığından da kaynaklanıyor olabilir.) erkeklerde olduğu gibi saç ekimi yapılabilir.
 • Saç ektirme operasyonu için ortalama fiyat ne kadardır?
  Saç ekimi yapılacak bölgeye, eklenecek saç miktarına göre fiyatlarımız farklılık göstermektedir. Net bilgilendirme için bizi arayabilir ve randevu alarak birebir görüşmelerde bulunabilirsiniz.
 • Hangi durumlar saç nakli için uygun değildir?
  Saç ekim işlemi her yaşta mümkün olmasına rağmen belli rahatsızlıklara sahip olan hastalarımızın(Kalp ve karaciğer rahatsızlığı, şeker ve tansiyon hastalığı olan kişilerde) öncelikle bazı tahlilier yaptırmaları gerekir. Bu kontroller sonucunda saç ekimi işlemine sorun teşkil etmiyorsa ve Dahiliye doktorundan işlemi engel edecek bir unsur bulunmadığını belirten bir onay raporu mevcutsa saç ekim işlemi sorunsuzca halledilebilir.
 • Ekilen saçlarda dökülme yaşanabilir mi?
  Ekilen saçlar genetik açıdan oldukça güçlü bir bölgedem alındı için daha sonra saç dökülmesiyle karşılaşmazsınız.
 • Saç ekimi sonrasında saçların görünümü yapay olur mu?
  Ekilen saçlar yerleştirildikleri kanallara doğal çıkış hizalarına göre yerleştirileceğinden son derece doğal bir görünüm kazanır.
 • Saç ekim işlemi için kaç gün ayırmak gerekiyor?
  Öncelikle bizimle irtibata geçmenizi, size en uygun olan tarih için beraber bir randevu günü belirliyoruz. Ön kontrolleriniz yapıldıktan sonra randevu tarihinizde operasyonu gerçekleştiriyoruz. İşlemden sonraki gün pansumanınız yapılıyor. Aynı gün içerisinde ilk saç yıkama hakkında uygulamalı bilgilendirilme yapıp sizi taburcu ediyoruz. MEDİLİVA farkıyla sizi 2 gün içinde işlemlerinizi halledip özel ve iş yaşantınıza dönmenizi sağlıyoruz.
 • Saçlar ne zaman çıkmaya başlar?
  İlk 3 ay içerisinde çıkan saç telleri dökülme yapar. 3 ay sonrasında dökülen saçlar 6.aydan itibaren %75, 1.yılın sonunda ise %95-100 arasında çıkmış olur.

 

Operasyon Anı İçin Sıkça Sorulan Sorular

 • Saç ekiminde saçların uzunluğu ne olmalıdır?
  Mediliva, siz hastalarımızın en rahat koşullarda şikayetlerinden arındırılmasını istediğinden her koşulda yardımcı olduğu gibi bu konuda da oluyor. 0 ya da 1 numara olmak üzere saç kısaltma işlemini de biz üstleniyoruz.
 • Operasyon anında ağrı hisseder miyim?
  Saç ekim işlemi lokal anesteziyle yapılır. Bu sayede anestezi yapılırkenki işlemi hisseder ancak operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.
 • Saç ekimi yapılırken lokal mı yoksa genel anestezi mi kullanılır?
  Lokal anestizi saç ekim işlemleri için kullanılmaktadır. İşlem yapılan operasyon bölgesi uyuşturulmakta ve hastanın bilinci yerinde olmaktadır. Bu da saç ekim ameliyatınız sırasında gazete, dergi, kitap okuyabilmenize, müzik dinleyebilmenize, hatta televizyon izleyebilmenize sorun oluşturmaz.

 

Operasyon Sonrası İçin Sıkça Sorulan Sorular

 • Saç ekim işlemi sonrasında ağrı hissedilir mi?
  Nadir durumlarda operasyon sonrasında baş ağrıları meydana gelebiliyor. Önerdiğimiz ağrı kesicileri kullanarak çok rahat bir şekilde bu rahatsızlığınızı engellenebilir.
 • Saç ekiminden sonra mevcut saçlarda kaybolmaya yol açar mı?
  Saç ekim operasyonu sırasında saçın gövde ve köklerine zarar verilmesi durumunda çok nadir de olsa bu sonuçla kısa bir süreliğine karşılaşılabilir. Saçlar bir süre sonra tekrar çıkarak uzamaya devam eder. Mediliva ekibi ve uzman doktor kadromuz sayesinde endişelenilmesi gereken bir durum değildir.
 • Ekilen saçlar ne zaman çıkmaya başlar?
  Kişinin fizyolojik durumuna bağlı olarak, saçlar 15-20 gün arasında dökülebilir. Tedirginliğe kapılmanız gerekmemektedir. Çünkü ekilen ilk saçlar operasyondan sonraki 3ay sürecinde çıkmaya başlar. Daha sonraki 3 ay içerisinde ise yine kişinin fizyolojik durumuna bağlı olarak %70-75 oranlarında uzamış olması gerekmektedir. Uzayan saçların ilk 1 sene sürecinde ince, kıvırcık ve soluk renkte çıkması normaldir. Ancak zaman içinde orijinal saç formunuza kavuşursunuz. 1.senenin sonunda ekilen saçlarınızın %95-%100ü çıkmış olacaktır.
 • Bir kez daha saç ektirmek gerekebilir mi?
  Saç ekim işleminin zamanına, saç ektirilen alanın genişliğine, saç ekimi için verici olarak alınan greftlerin işlevine ve hastanın saç dökülme oranına göre birkaç seans daha gerekebilir.
 • Ekilen saçlar tekrar dökülür mü?
  Saç ekimi için iki kulak arasıda kalan ensenin üst bölümünden alınan saçlar hormonal olarak dökülmeye karşı oldukça dirençlidirler. Bu nedenle ekim yapılan bölgede ömür boyu dökülmeyle karşılaşılmaz.
 • Saç ekiminden sonra saç bakım ürünleri(Jöle,sprey,boya vs) kullanılabilir mi?
  Özellikle ekilen saçların gelişimi açısından ilk 3 ay hiçbir ürün kullanımı tavsiye edilmemektedir. 3aydan sonraki süreç için MEDİLİVA sizi en iyi şekilde bilgilendirek ve doktorlarımızın tavsiyeleri ile ilgili yönlendirecektir.
 • Saç ekimi sonrasında çıkan saçların yönü ve görünümü doğal olur mu?
  Yerleştirilecek greftler için açılan kanallar saçlarınızın en doğal çıkış yönüne açılacağından uzadıktan sonraki görünümü doğal olacaktır.Saçlarınız tam olarak uzama evresini tamamladıktan sonra ise istediğiniz gibi şekillendireblir, boyayabilirsiniz.
 • Operasyondan sonra ne zaman normal hayatıma dönebilirim?
  Pansumanınız yapıldıktan sonra işinize dönmenizde hiçbir risk yoktur. İlk 10 gün içerisinde ameliyat kızarıklıkları düzelmiş olacaktır. Ancak ilk 10 gün içinde oluşacak kabuklanmaları da düşünerek iş düzeninizi yoluna koymanızı öneririz.
 • Saç ekim operasyonu sonrası ağrılı olur mu?
  Lokal anestezi de uygulanacağından ameliyatınız ağrılı geçmeyecektir. Sonrasında nadiren görülen baş ağrısı oluşursa doktor izni ile alınacak ilaçlarla engellenmesi mümkündür.
 • Saç ekimi işleminden sonra aksesuar(Şapka,bandana vs) kullanılmasında sakınca var mıdır?
  Mecbur olunmadıkça özellik 15 gün kullanılmamalıdır. Daha sonrasında ise doktor kontrolunde karar verilebilir.
 • Verici saç kökü alınan bölgelerde bir daha saç çıkar mı?
  Hayır, bir daha çıkmaz. Ancak dokunun alındığı kısımlar uzayan saçlar vasıtasıyla görünmeyecek şekilde kapanır.
 • Operasyondan sonra neler yapılmamalıdır?
  Kafada travmaya yol açabilecek durumlar, ağır işler, stres, cinsel ilişki, alkol ve spor saç ekimi yapıldıktan sonraki 3 gün yasaktır. İlk 1-2 ay operasyon bölgesi güneşe maruz bırakılmamalıdır. Saç bakım ürünleri (Jöle, saç spreyi,krem vs) ilk 15-20 gün katiyen kullanılmamalıdır.
 • Ekim yapılan saçların tamamı çıkar mı?
  Saç ekilen bölgelere göre değişiklik göstermesine nazaran tamama yakını çıkar.
 • Saç ekimi yapay mı yoksa doğal mı görüntü sahibi yapar?
  FUE yöntemiyle yapılan operasyon hiçbir iz bırakm adan saçınızı doğal görümüne kavuşturur. Ekim yapılan saçlar hastanın kendisine ait olduğundan renk ve şekil olarak da doğallığını koruyacaktır.
 • Yapılan işlemler sonrasında iz kalır mı?
  FUE yöntemi izsiz operasyondur. Pansumanınızın yapımı ve sonraki gün içerisinde iyileşme sağlanır.
Daha fazla sorunuz mu var?