Türkiye'de Sağlık Turizmi

Türkiye’de Sağlık Turizminin Yeri ve Önemi


Türkiye, sağlık sektöründe çok iyi yetişmiş ve eğitimli insan gücüne sahiptir. Yabancı dil bilen doktor ve sağlık çalışanlarıyla iletişim konusunda sorun yaşanmamaktadır. Sağlık turisti, kafasında oluşan her türlü soruya kolaylıkla cevap alabilir. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrasında gerek doktorlar gerekse hemşireler tedavi olan sağlık turistini yeterli düzeyde bilgilendirerek moral olarak iyi olmasını sağlamaktadırlar.

İklim dezavantajları nedeniyle özellikle romatizmal hastalıkların yoğun olarak görüldüğü Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinde termal turizme olan talep daha fazladır. İklim, fiyat, güvenlik ve ulaşım açısından göreceli avantajlara sahip ülkemiz tıp turizmi, spa&wellness ve kaplıca turizmi, ileri yaş ve spor turizmi açılarından olağanüstü avantajlı bir konumda olup her kesime hitap edebilecek niteliklere haizdir.

Ayrıca, coğrafi yakınlık, ülkelerinde bulunmayan doğa ve iklim şartları nedeniyle ve kültürel benzerlik faktörleri de göz önünde bulundurulduğunda Türkiye Ortadoğu ülkeleri içinde önemli bir sağlık ve termal turizm destinasyon ülkesi olabilecek konumdadır.


Sağlık Konusunda Vize Desteği ve Sınır Muafiyetleri


Orta Doğu ülkeleri ile son zamanlarda sağlanan vize muafiyetleri, sınırlarda sağlanan kolaylıklar  ve diğer siyasi ve kültürel ilişkiler marifeti ile bu bölgelerden yapılan seyahatlerde önemli artışlar kaydedilmektedir.

Gelişmiş ülkelerde sağlık giderlerinin fazla olması nedeniyle hastaların tedavi hizmetlerini azaltmaya yönelik olarak sağlık hizmetlerinin daha düşük maliyetli ülkelerden temin edilmesi eğilimi artmaktadır.

İsveç, Norveç ve Danimarka’dan sonra Almanya ve Hollanda’daki bazı özel sigorta şirketlerinin de termal tedavileri için Türkiye’ye göndereceği hastalarının masraflarını karşılama kararı almaları ülkemizde termal turizm açısından önemli bir pazar payı oluşturmaktadır.

Sağlık Turizminde Vize Desteği


3

Sağlık Turizmi ve Türkiye’ye Ulaşım


Türk Hava Yolları 190’dan fazla direk uçuş noktasıyla Asya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Uzak Doğu’ya kadar dünyanın dört bir yanını keşfetmemizi sağlıyor. Türk Hava Yolları 175 den fazla olan uçak sayısını 2012 yılında 200 e tamamlamayı hedeflemiştir. Asya ve Avrupa kıtaları arasında bulunan Türkiye’ye ulaşım çok kolay ve ekonomiktir. Türkiye, coğrafi konum itibariyle Ortadoğu’ya ve Avrupa’ya hakim bir bölge üzerindedir. Bu nedenle hem Doğu hem de Batı’dan gelen turistlerin Türkiye bir nevi buluşma noktası olmaktadır. Uçuş mesafesi olarak 2 ya da 3 saatlik bir uçuşla Türkiye’den çevredeki bütün bölgelere uçuş imkanı mevcuttur. Bu nedenle ilk planda çevre ülkelerden olmak üzere uzak ülkelerden de milli havayolumuz Türk Hava Yolları ile ülkemize hergün uçuş imkanı bulunmaktadır. Genişleyen filosuyla Türk Hava Yolları son yıllarda dünyada bilinen birkaç havayolu arasına girmiştir. Kalite ve standardizasyon olarak dünyada birçok ikamesini geride bırakmıştır. Sağlık turizmi alanında da böylesine büyük bir filo anında ihtiyaca cevap vererek hasta akış hızını hızlandırmaktadır. Bu durum ülkemizin sağlık turizmi altyapısına büyük fayda sağlamaktadır.

Bize Sorun ve Destek Alın